Úklidové prostředky a jejich šetrné alternativy

Úklidové prostředky patří k nejvíce zastoupené kategorii domácího „chemického skladu“. O nebezpečných látkách, jejich značení a pravidlech pro zacházení s nimi se dočtete v tématu „Domácnost jako chemický sklad“.

Některé jednotlivé druhy přípravků stojí za samostatnou zmínku:

Prostředky na podlahu se prodávají v podobě tekutých čističů, past, vosků, emulzí a podobně. Stejně jako univerzální čističe obsahují ionogenní a neionogenní tenzidy, konzervanty, parfémy, případně enzymy. Přípravky na dřevěné podlahy obsahují např. konzervační oleje. Podlahy představují velké plochy, a tak jsou po úklidu významným zdrojem výparů. Na podlahy nepoužívejte přípravky s chlorem či amoniakem. Vyhněte se nebezpečným konzervantům benzisothiazolinonu, bronopolu, methylisothiazolinonu. Pokud chcete použít přírodní čističe, pamatujte, že na dřevo a měkké podlahy se nehodí ocet – je to přeci jen silná kyselina. Na podlahu je ale možné použít směs teplé vody, lihu, přírodního mýdla (viz téma „Prací prostředky“) a bílého octa v rozprašovači.

Na čištění oken se tradičně používají přípravky s obsahem vody, alkoholu, tenzidů a barviv. Pokud můžete, vyhněte se prostředkům s konzervanty a chemickými rozpouštědly. Nepříznivá je i přítomnost kyseliny ethylendiamintetraoctové (EDTA). Ta se používá pro změkčování vody, ale špatně se odbourává v životním prostředí. Na mytí oken používejte bílý ocet ve směsi s vodou v poměru 1:1 (do rozprašovače).

Prostředky na odmašťování mohou mít nejrůznější složení podle účelu. Ty obecné a univerzální budou založeny na dobře známých ionogenních a neionogenních tenzidech, konzervantech, parfémech. Případně budou obsahovat desinfekční přísady, např. kvarterní soli (benzalkoniumchlorid). Další mohou obsahovat syntetická rozpouštědla (izopropylalkohol). Přírodní odmašťovač lze vyrobit z tekutého (kastilského) mýdla (1/4 šálku), sody (1 šálku), hrubé soli (1/2 šálku). Po jeho použití omyjte povrch směsí teplé vody a bílého octa.,

Odrezovače a odstraňovače vodního kamene mohou obsahovat kyselinu fosforečnou, látku nebezpečnou pro člověka i životní prostředí. Odstraňovače vodního kamene obsahují kyselinu citronovou a další kyseliny (sulfamovou, mléčnou) a obvykle také dezinfekci. Přírodní odrezovač lze vyrobit zředění polévkové lžíce citronové šťávy vodou. Nepoužívejte ocet. Předměty ponořte do roztoku. Na povrchu kovu se může vytvořit černý povlak. Povrch otřete, opláchněte vodou s jedlou sodou a konzervujte nejlépe jedlým (slunečnicovým olejem). K odstranění vodního kamene je vhodný ocet nebo také citronová šťáva v koncentrované podobě.

Podobně jako přípravky na dřevěné podlahy, mohou čistící spreje na nábytek obsahovat impregnační přísady, jako je výtažek z borovice nebo včelí vosk. Stejně jako u jiných přípravků jsou zde klasické, alternativní i zcela přírodní možnosti čištění. U klasických se vyhněte se přípravkům s alergizujícími konzervanty (bronopol a další), fosfáty. Jako přírodní prostředek na oživení a údržbu nábytku je doporučována směs 3 dílů olivového oleje a 2 dílů citronové šťávy v rozprašovači.

Čistící ubrousky, respektive vlhčené utěrky (na různé povrchy vč. podlah) budou pravděpodobně obsahovat alergizující konzervanty, parfémy případně dezinfekční přísady. Ubrousky na techniku (elektroniku) a plasty budou obsahovat izopropylalkohol, rozpouštědlo s desinfekčními účinky. Použití ubrousků se pravděpodobně můžete zcela vyhnout a nahradit je hadříkem s některým s doporučovaných přírodních přípravků na úklid povrchů. Ubrousky nikdy nevyhazujte do toalety – poškozují zařízení na čištění vody.

Domácí dezinfekční přípravky na povrchy bývají založeny na solích kyslíkatých kyselin chloru, resp. chlornanu sodném. To je velmi silné oxidační činidlo a podle aktuálních výsledků vědeckých zkoumání pravděpodobně může reagovat s ostatními organickými látkami v domácí chemii (parfémy, tenzidy) za vzniku mimořádně nebezpečných a pravděpodobně kancerogenních těkavých organických látek (především tetrachlormethanu a chloroformu). Vyhněte se všem přípravkům s těmito oxidačními činidly, resp. nikdy je nemíchejte s ostatní chemií. Jako desinfekční činidlo použijte líh (ethanol) v koncentraci cca 60 %, na plísně na zdech skvěle funguje síran měďnatý (modrá skalice) – nesmí se dostat do odpadní vody. Přijatelné jsou desinfekční přípravky s izopropylalkoholem a kvarterními amoniovými solemi, např. benzalkoniumchlorid.

U všech domácích úklidových prostředků se snažte vyhnout chloru (solím kyslíkatých kyselin chloru – chloristany, chlornany, chlorečnany), amoniaku, fosfátům (a fosfonátům), konzervantům benzisothiazolinonu, bronopolu (2-brom-2-nitropropan-1,3-diol), methylisothiazolinonu a dalším, kyselině fosforečné a chlorovodíkové, hydroxidu sodnému a rozpouštědlům jako je aceton nebo toluen. Jako nepolární rozpouštědlo je přijatelný ethanol, izopropylalkohol.