V České republice je asi 1500 supermarketů plných zboží. V Praze je to kolem 200 prodejen (údaj se liší podle zdroje). V roce 2021 byly tržby 6 největších řetězců supermarketů s potravinami skoro 300 miliard Kč bez DPH. Podle ČSÚ zkonzumuje každý Čech, a tedy i Pražan, asi 790 kg potravin a asi 57 kg jídla vyhodí. Pražané tedy ročně spotřebují 1,027 miliardy kg (milionu tun) a vyhodí cca 74 milionů tun potravin.

Nahlíženo finančně, v roce 2020 byly roční náklady za potraviny ročně 28 344 Kč na osobu (během COVIDu výdaje trochu klesly). Jen v Praze, kde kde nás žije více než 1,3 milionu, je to tedy 36,8 miliardy Kč.  Obrat zdrojů v této základní spotřebě je obrovský.

Vše, co nakoupíte, se musí někde vypěstovat nebo vyrobit. To vyžaduje zdroje – suroviny, vodu, energie nebo půdu a také lidské úsilí. A to také dopadá na naše životní prostředí a na klima.

Je nemožné šetřit životní prostředí tím, že přestaneme jíst. Ale důsledky naší spotřeby jsou tak trochu na nás. Na šetrnější spotřebě není vlastně nic složitého. Jen potřebujeme, pro správné rozhodnutí informace a znalosti.

Naše poznatky z více než ročního zkoumání nákupních zvyklostí běžných lidí i nabídky nejrůznějších obchodů jsme shrnuli do  40 textů (témat), která zde předkládáme. Jsou zaměřeny na dopad rychloobrátkového zboží a s ním souvisejících služeb na životní prostředí.

Zaměřujeme se zejména na potraviny a jejich obaly a nevynecháváme ani běžné spotřební zboží nepotravinářského charakteru.

Zmíníme i problematiku likvidace malých domácích spotřebičů a aktuální téma takzvané „rychlé módy“ (ne, opravdu jsme v létě 2021 tu frontu na Václavském náměstí u nově otevřeného obchodu s tímto zbožím nestáli – ani ze studijních důvodů J). Nezapomněli jsme na online nakupování, kterého si všichni v roce 2021 užili více než dost.

Texty doplňujeme několika infografikami, kalkulačkami, videoklipy a dalšími populárními hejblaty. Zkuste si třeba na jednoduché online kalkulačce namodelovat, kolik zbytečných plastů si přinesete domů, když budete kupovat balené maso, sýry a uzeniny. Pokud nakupujete převážně tyto produkty, tak poznáte, že je to za rok balík, který byste na zádech nést nejspíš nechtěli.

Pojďte se spolu s námi zamyslet nad svou spotřebou. Třeba tu najdete inspiraci, jak něco ve svých nákupních stereotypech změnit. A že to může být i svým způsobem zábavné.

A náš tip pro nečtenáře nebo ty co nemají čas: Zkuste naší audioknížku. Na prostoru necelých 20 minut se dozvíte to nejdůležitější. Můžete si jí pustit do sluchátek třeba při nakupování.

 

Ať se vám obsah líbí a vaše spotřeba je šetrná.