Rychlá móda

Fast fashion neboli rychlá móda je vážným problémem, který má zatím poměrně málo pozornosti. Tento termín je používaný k popisu neuvěřitelně rychlého obratu módních stylů maloobchodníky. Podle studie dánského módního institutu je také největším znečišťovatelem po těžbě ropy a plynu.
Módní průmysl podle UNEP produkuje 10 procent uhlíkových emisí lidstva. Výroba polyesteru (plast, který se nachází v 60 procentech oděvů) uvolňuje dvakrát až třikrát více uhlíkových emisí než bavlna. Nejen to, polyester se nemůže v oceánu rozkládat tak, jako bavlna.

Spotřeba vody a její kontaminace situaci ještě zhoršují. Jen na výrobu jedněch džínových kalhot je potřeba asi 8000 litrů vody do vodní stopy přispívá i barvení bavlny a další výrobní kroky.

Nezanedbatelné jsou i sociální aspekty. Vysoké nároky na výrobu levného oblečení tlačí značky k tomu, aby využívaly levnou pracovní sílu, nekvalitní látky a poskytovaly nebezpečné pracovní podmínky. Třeba v  prosinci 2019 hořela továrna na tašky v Dillí při provozu bez licence na požární bezpečnost; o život přišlo více než 43 dospělých a dětí.

Fast fashion je problém, ale to neznamená, že maloobchod je minulostí. Péče o životní prostředí nemusí být na úkor vaší lásky k módě.

 

Jde to jinak?

Spořivost je pravděpodobně první věc, která vás napadne, když slyšíte slovo udržitelný.

„Všechno oblečení, které lidstvo potřebuje, už existuje.“ Spořivost je mnohem udržitelnější než kupování zbrusu nových oděvů a je k tomu spousta příležitostí,“ 

 

Přinášíme námětů,  jak nakupovat trendy oblečení lépe:

  1. Zkuste nakupovat obnošené zboží v second handu. A na takový nákup choďte vždy připraveni. Mějte představu o tom, co potřebujete, než začnete procházet regály.

„Přijďte se seznamem věcí, které by zaplnily mezery ve vašem šatníku a které se hodí k vašemu životnímu stylu.“

  1. Zboží si vyzkoušejte. Většina obchodů neakceptuje vrácení zboží, takže se před zaplacením ujistěte, že se vám vybraná věc opravdu líbí.
  2. Ještě jednou si nákup rozmyslete.

„Sami pro sebe si zodpovězte otázku, zda si vybranou věc obléknete alespoň 40krát. Pokud si odpovíte záporně, nekupujte. Položení této jednoduché otázky vás určitě přiměje přehodnotit spoustu nákupů.“

 

Osvojte si ekologické značky 

Když kupujete něco nového, podívejte se, jak to bylo vyrobeno, než si to koupíte.  Pouhá popularita slova „udržitelný“ odstartovala trend „greenwashingu“ – kdy značky hlásí, že zboží pochází z udržitelných zdrojů, zatímco ve skutečnosti tomu tak není. Je tedy na vás, abyste se na to podívali trochu podrobněji. Třeba prozkoumáním použitých materiálů, které by měly být uvedeny na štítku.

Polyester je nejoblíbenější tkanina používaná v módě, ale je syntetická, což znamená, že při každém praní uvolňuje mikroplasty.

Nemusíte být technologem látek, abyste zjistili, který typ materiálů je šetrnější k životnímu prostředí.

Zde je rychlý kontrolní seznam:

Přírodní materiály (těm dejte přednost) Umělé materiály (těm se raději vyhněte)
Bavlna Polyester
Len Nylon
Konopí Akrylová vlákna
Přírodní vlna Koženka
Hedvábí Elastická vlákna (spandex)
Viskózová vlákna (Tencel)

A do pravéhou sloupečku materiálů, kterým se vyhnout patří samozřejmě i kožešiny.

 

Pokud si nejste zcela jisti závazkem značky k udržitelnosti, nebojte se zeptat. A pokud vás odpověď neuspokojí (což je v našich končinách docela pravděpodobné), můžete se také podívat na webovku Fashion Transparency Index , který posuzuje transparentnost jednotlivých značek a přiděluje jim skóre. Index také ukazuje, kolik informací značka sdílí o lidských právech a ekologických plánech svých dodavatelů.

 

Mějte na paměti planetu

Může být těžké odolat značkám rychlé módy s atraktivním marketingem a cenami, ale levné oblečení vyrobené v průmyslu rychlé módy nakonec nevydrží, i když se o něj budete snažit .

Bez ohledu na to, v jaké fázi vědomé konzumní cesty se nacházíte, necítíte se pod tlakem změnit svůj život přes noc. Když ale budete při nákupu oblečení myslet na planetu, může vám to pomoci činit chytrá ekologická rozhodnutí – a také vám může pomoci ušetřit jeden nebo dva dolary.

 

A co s oblečením, které už opravdu nechcete

Nabídněte jej příbuzným nebo známým. A pokud ho neudáte, odevzdejte nepotřebné kusy do charitativního kontejneru. Zde jej přeberou, použitelné kusy využijí potřební a ty nepoužitelné projdou recyklací. I když malé množství textilu vhozeného do kontejneru skončí buď ve spalovně nebo na skládce, nechte toto zhodnocení raději na specialistech.