Přímé dovozy potravin

Alternativou k nákupům cizokrajného zboží v supermarketech jsou systémy umožňující odebírat například ovoce, sušené plody nebo koření a bylinky přímo od producentů v zahraničí. Trochu to připomíná domácí bedýnkové systémy, kdy farmáři naplní bedýnky dle objednávek a ty pak přímo rozvezou svým zákazníkům. Odpadají všechny obchodnické úrovně s nezbytným skladováním a souvisejícími náklady.

Systémy přímých dovozů fungují na sousedském komunitním principu. Komunita si prostřednictvím on-line platformy vytváří objednávku na potraviny, které jsou pak hromadně naloženy u producenta v zahraničí a na základě chytré logistiky rozváženy do výdejen v České republice. Na tomto principu pracuje systém Výdejna chutí.

Jak to celé  funguje  je patrné ze schematu, který systém publikuje na svých webovkách.

Objednávky jsou učiněny na základě nabídky sezónních a ekologicky vypěstovaných produktů, například řeckých citrusů. Ihned po sklizni se objednavatelé dozvědí o vypravení jejich zásilky, která je přepravena sdílenou dopravou do výdejny. Tam si ji pak vyzvedne a odnese domů. Tato nabídka je samozřejmě omezena na sezónu u každého druhu konkrétní plodiny. Avšak na rozdíl od běžného ovoce vydrží například právě řecké citrony překvapivě o mnoho déle a je možné je skladovat doma.

Cena je samozřejmě o něco vyšší, než v supermarketech a zboží není dostupné po celý rok. U standardních položek odpovídá cena přibližně pultovým cenám zboží v biokvalitě (tím je myšleno opravdu zboží splňující podmínky organického zemědělství). Avšak některé položky jsou i řádově dražší. To je způsobeno také jeho řádově vyšší kvalitou. V nabídce bývají i položky, které v ČR prakticky nelze koupit. V ceně je samozřejmě kromě ceny produktů také doprava a služby spojené s organizací celého systému.

Takové systémy umožňují přežít farmářům, kteří hospodaří v zemích orientovaných na vývoz ovoce, a kteří chtějí dodržet nejpřísnější pravidla pro organické zemědělství. S touto dražší produkcí mohou ve své zemi obtížně konkurovat, a proto se jim velmi hodí uvědomělá klientela ze střední Evropy.

Zvláštní význam má sousedský aspekt. Objednávky jsou hromadné, sousedé si je rozdělí či rozvezou mezi sebou. Systém je odpovědný vůči zaměstnancům, přispívá i drobný podíl zisku na neziskové organizace a je prospěšný pro odběratele i dodavatele.

Cestování potravin po světě má své dobré důvody i stinné stránky. Určitě nejde každý import odsoudit a spoléhat se jen vlastní a regionální produkci.