Prací prostředky

Prací prášky

Složení nejmenovaného běžného pracího prášku

5 – 15 % Aniontové povrchově aktivní látky

 

Viz téma „Mycí prostředky“.
< 5 % Neiontové povrchově aktivní látky Viz téma „Mycí prostředky“.
Polykarbonáty Viz polykarboxyláty v tématu „Mycí prostředky“.
Fosfonáty Estery kyseliny fosfonové. Jejich zastoupení v pracím prostředku musí být menší než 0,5 % hmotnosti kvůli obsahu fosforu. Fosfonáty na sebe mohou vázat dvojmocné a trojmocné ionty, což může pozitivně ovlivňovat jejich působení v roztocích, snižují tvrdost vody a zabraňují tvorbě vodního kamene.
Zeolity Jsou to mikroporézní přírodní nebo syntetické hydratované křemičitany hliníku. Mají protispékavý účinek a změkčují vodu.

Dále prášek obsahuje enzymy a parfémy.

Prací kapsle

Složení nejmenovaných běžných pracích kapslí

> 30 % Aniontové povrchově aktivní látky

 

Viz téma „Mycí prostředky“.
5 – 15 % Neiontové povrchově aktivní látky Viz téma „Mycí prostředky“.
< 5 % Fosfonáty  Estery kyseliny fosfonové. Jejich zastoupení v pracím prostředku musí být menší než 0,5 % hmotnosti kvůli obsahu fosforu. Fosfonáty na sebe mohou vázat dvojmocné a trojmocné ionty, což může pozitivně ovlivňovat jejich působení v roztocích, snižují tvrdost vody a zabraňují tvorbě vodního kamene.
Optické zjasňovače Existují stovky druhů těchto syntetických barviv (převážně derivátů stilbenu, resp. jeho kyselin), které mají schopnost přeměňovat všudypřítomné UV záření na viditelné modré světlo. Prádlo se po jejich použití jeví bělejší. Setkáváme se s tvrzením, že poškozují látky a jsou příčinou jejich předčasné degradace. V každém případě se jen obtížně odbourávají při čištění vody, a tak zůstávají přítomny v prostředí.
Alpha- Isomethyl Ionone Látka se  používá jako syntetická vůně. Může vyvolávat alergie, ekotoxická není.
Benzyl Salicylate Látka se  používá jako syntetická vůně a konzervační činidlo. Může vyvolávat alergie, ekotoxická není. Dráždí oči.
Citronellol Vůně přirozeně se vyskytující v růžovém oleji i esenci z citronové trávy a dalších. Může vyvolávat alergickou reakci.
Eugenol Syntetická vonná látka s antiseptickými, protiplísňovými a analgetickými vlastnostmi. Velmi silný alergen a dráždivá látka.
Geraniol Přírodní či syntetická vůně může vyvolávat alergické reakce.
Hexyl cinnamal Přírodní či syntetická vůně může vyvolávat alergické reakce.
Limonene  Viz téma „Mycí prostředky“.
Linalool  Viz téma „Mycí prostředky“.

Dále kapsle obsahuje enzymy a další parfémy.

Bezpečnostní upozornění:

Způsobuje vážné poškození očí. Dráždí kůži. Škodlivý pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky. Obsahuje MEA-C10-13 alkyl benzenesulfonate, MEA-Laureth Sulfate, C12-14 Pareth-n. Obsahuje delta-damascone, hexyl salicylate, linalool, isoeugenol, Tetrahydrolinalool. Může vyvolat alergickou reakci.

Složení pracích gelů je obdobné. Jen mohou obsahovat větší spektrum či množství konzervačních a antibakteriálních látek, které patří většinou k silným alergenům a mohou být toxické pro vodní ekosystémy.

Velkou pozornost věnujte volbě vhodného pracího prostředku pro praní dětského prádla. Všechny senzibilizující a alergenní složky zde znamenají obzvlášť vysoké riziko. U produktů označených jako „hypoalergenní“ či vhodné pro dětské prádlo věnujte pozornost testům (např. zde) a složení jednotlivých přípravků. Mějte na paměti, že alergie vyvolávají hlavně konzervační a antibakteriální přísady. Ověřte si složení v některém katalogu chemických látek používaných v kosmetice (viz téma „Mycí prostředky“).

Aviváže se přidávají na závěr praní během máchání a velká část přípravků tak pravděpodobně bude po vyprání přicházet do kontaktu s pokožkou. Hlavní složkou jsou změkčovadla a antistatická činidla, ale najdeme v nich také již dobře známé senzibilizující a alergenní látky jako Bronopol, Methylchloroisothiazolinone, Benzisothiazolinone a alergizující parfémy Eugenol nebo Kumarin. Aviváže je vhodné zcela nahradit přírodě šetrnými přípravky. Takové prostředky prodává řada obchodů (e-shopů). Protože pro tuto kategorii neexistují žádná závazná pravidla, je obtížné rozpoznat, do jaké míry se liší „přírodě šetrné“ výrobky od konvenčních. Sledujte složení, vyvarujte se látek uvedených výše, zejména silných alergenů (konzervantů), fosfonátů, optických zjasňovačů, bělidel a syntetických vůní a barviv. U některých výrobků je uváděno, že nejsou testovány na zvířatech, neobsahují geneticky modifikované organismy a podobně. Skutečně přírodní aviváž můžete vyrobit z bílého octa, vody a případně přírodních vůní v podobě esenciálních olejů (těch, které jsou určeny pro kosmetické použití). Ocet prádlo změkčuje a působí antistaticky. Vůně octa po uschnutí prádla není cítit.

Chemické prostředky na bělení prádla obsahují bělícími činidla na bázi kyslíku. Jedná se např. o Peruhličitan sodný (Sodium Percarbonate). Po rozpuštění ve vodě tato látka uvolňuje peroxid vodíku a uhličitan sodný (jedlou sodu). Ty pak mají bělící účinek. Peruhličitan sodný není ekotoxický, ale jako silné oxidační činidlo je zdraví škodlivý při požití. Dále bělidla obsahují enzymy a parfémy. Určitě se vyhněte přípravkům obsahujícím chlor. Zcela přírodní odstraňovač skvrn lze vytvořit smícháním citronové šťávy (případně bílého octa) s jedlou sodou v poměru 1:1. Směs nechte působit nejlépe přes noc a pak prádlo vyperte.

Nejstaršími pracími prostředky jsou mýdla. Mýdla jsou přírodní aniontové tenzidy. Při praní mohou vykazovat na rozdíl od syntetických prostředků menší účinnost, ale jsou jistě šetrnější k přírodě i člověku. Na praní lze použít přírodní ruční Marseillské mýdlo, které obsahuje také kokosový a panenský olivový olej, Tea Tree esenci a přírodní parfémy. Kastilské mýdlo je zcela přírodní univerzální mýdlo, které také obsahuje různé druhy přírodních olejů. Prodává se v pevné i tekuté podobě a je použitelné jako univerzální prací a čisticí prostředek.