Pokladní tašky

 

Ještě před několika lety se zdálo, že těmto taškám definitivně odzvoní. Od počátku roku 2018 začala platit novela zákona 477/2001 Sb., o obalech, která zakázala do té doby poměrně běžnou praxi, že v obchodech byly tyto tašky nabízeny zákazníkům zdarma.

Nabídka plastových tašek z obchodů alespoň na čas zmizela; v současné době nejsou vůbec nabízeny například v obchodech Lidl, Kaufland, Penny, Billa nebo Globus. Naopak například v řetězcích Albert a Tesco si zákazník takovou tašku může i nadále zakoupit.

Z čeho tašky jsou?

Plastové tašky jsou dostupné zpravidla ve dvou provedeních.

Malé tašky

Jejich aktuální cena (2021) je okolo 3 Kč jsou vyrobeny z polyethylenu s vysokou hustotou (HD-PE). Jejich nosnost je okolo 4 kg a většinou nejsou pro jejich problematickou trvanlivost a i nízkou cenu opakovaně používány. Pokud vydrží alespoň cestu s nákupem domů, končí v nejlepším případě jako náhrada pytle do odpadkového koše. Jedna takováto taška váží 8-10 gramů.

 

Větší tašky

Jejich aktuální cena (2021) se pohybuje okolo 7 Kč jsou vyrobeny z polyethylenu s nízkou hutotou (LD-PE). Jejich nosnost je 8 kg a i když jejich šance na opakované využití je mírně vyšší, příliš často znovuvyužívány nejsou.

 

 

I když se čas od času objevují různé „zaručené“ informace, že tyto plastové tašky nezatěžují životní prostředí tak, jako jiné druhy tašek, studie „Porovnání environmentálních dopadů odnosných tašek z různých materiálů metodou posuzování životního cyklu – LCA“ vypracovaná Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze ukázala, že právě tyto tašky jsou skutečná zátěž životního prostředí.

Podle uvedené studie, si typická česká rodina každý týden odnese z obchodu s potravinami přibližně 11 kg nákupu, což ročně představuje půl tuny potravin a drogerie, které je třeba z obchodu přepravit domů.

Studie zkoumala šest druhů nákupních tašek: z lehkého plastu (HDPE), z pevného plastu (LDPE), papírovou tašku s páskovým uchem, textilní polyesterovou tašku (PES/PET) a dvě varianty textilní tašky – z obyčejné a bio bavlny.

Největším škůdcem životního prostředí byla taška vyrobená z nízkohustotního polyethylenu (LP-DE) a za ní následovala taška z vysokohustotního polyethylenu (HD-PE).

Navzdory omezení zpoplatnění a částečnému omezení nabídky, jsou plastové tašky stále poměrně hojně využívány. V našem ročním „účtenkovém průzkumu“ jsme odhalili, že téměř 40 % nákupů v analyzovaných účtenkách obsahovalo také nějaký druh jednorázové tašky. Dopad na životní prostředí neomezí ani skutečnost, že šlo z části o tašky papírové. Jejich dopad je podle výše uvedené studie srovnatelný s taškami z HD-PE.

A jak jste na tom vy s pokladními taškami? Umíte si představit, kolik plastů si domů nanosíte? Zkuste si to orientačně spočítat v naší kalkulačce. Třeba budete překvapeni :-).