Papírové obaly

Papírové obaly jsou z hlediska životního prostředí asi nejpřijatelnější. Není divu, papír je totiž přírodní surovina – a tudíž je velmi dobře zpracovatelný. Jeho nevýhodou je pouze nízká odolnost, rozhodně nevydrží tak dlouho, jako sklo nebo plast. Klidně ho ale můžete použít opakovaně.

Na druhou stranu je třeba vzít v potaz, že i když je papír vnímaný jako životnímu prostředí příznivý, jeho výroba je spojena se spotřebou dřeva a hlavně velkého množství vody.

S papírovými obaly – sáčky – se setkáme zejména u suchých a sypaných produktů – typicky je to mouka, cukr, rýže nebo další sypké produkty.

Dalším druhem papírového obalu jsou různé kartonové krabice – v nich se prodávají například sušenky, slané pochutiny, vločky nebo třeba luštěniny. Zde papírový karton slouží jako ochrana uloženého obsahu před světlem i před pomačkáním. Takováto krabice obvykle skrývá ještě plastový sáček, ve kterém je produkt obsažen.

U produktů balených v kartonových krabicích prozkoumejte před nákupem obsah produktu. Výrobci se tu a tam snaží vyrobit krabici nepoměrně větší než je na bezpečné uchování produktu potřeba (viz nadměrné obaly).

Do papíru jsou baleny také některé vážené produkty v obsluhovaných úsecích.

Jak papírové obaly likvidovat?

Zkontrolujte, zda není papír potažen plastovou či jinou fólií. Pokud ano, jedná se o kompozitní materiál a takový je třeba zlikvidovat ve směsném odpadu. Pokud je to papír čistý, patří do modrého kontejneru.

Ne každý papír patří do modrého kontejneru. Vyvarujte se vhazování třeba těchto papírových odpadů:

  • znečištěný a mastný papír
  • kompozitní materiály, kde je papír spojen s plasty či kovem
  • termopapír
  • obaly a plata od vajíček (to je sice papír, ale pro další využití se již nehodí)