Nakupujeme mimo sámošku (farmářské trhy)

Nakupujeme mimo sámošku – farmářské trhy

Farmářské trhy jsou zejména pro obyvatele měst vítaným zpestřením nabídky čerstvých a sezonních produktů. Nákup na trhu je spojen s dobrým pocitem, že farmář, který produkt vypěstuje nebo zpracuje, dostane za své zboží více peněz. Zboží je pak zpravidla mnohem čerstvější, než je tomu v obchodech a svojí roli hraje jistě i to, že si můžeme přímo s „výrobcem“ popovídat.

Přehled farmářských tržišť v Praze najdete na webovkách hlavního města

Aktuální nabídka tří velkých pražských farmářských trhů

Je to fakt BIO?

Řada prodejců na trzích nabízí i bioprodukty. Pokud prodejce uvádí, že produkt je BIO, zkontrolujte jeho certifikát. Právě tím by se měl prodávající vždy prokázat. Uděluje ho jedna ze čtyř kontrolních organizací – KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont. Certifikát  prokáže, že se skutečně jedná o produkty ekologického zemědělství. Pakliže ho prodejce nemá, nelze se na bio kvalitu spolehnout.

Nakupování není závod – nespěchejte

Důvěra je základem úspěšného nákupu. Toho jsou si prodávající vědomi a tak, pokud nemají plné ruce práce s obsluhou návalu zákazníků, rádi vaše otázky zodpoví. Pokud je to možné, jistě rádi nabídnou i ochutnávku nabízeného zboží. Navíc svým doptáváním jasně uvidíte, zda potraviny, které prodává, skutečně také pěstuje nebo se jedná jen o překupníka. Prodejců na trhu je dost, takže doporučujeme tržiště nejprve projít a obhlédnout a teprve pak nakupovat.  Při nákupu dejte ale také na svou intuici a soustřeďte se na prodávajícího. Působí na vás důvěryhodně?

Rajčátko, okurko, odkud jste?

Farmářské trhy by měly být místem, kde nakoupíte lokální a především kvalitní potraviny. Trhy propojují spotřebitele, farmáře a výrobce, a proto si dejte pozor na překupníky, kteří o svých produktech zdaleka nic nevědí. Řada organizátorů trhů překupníkům prodej neumožňuje. Zda je to tak i na tom vašem, se dozvíte třeba na webovkách organizátora trhu. A když je něco nejasného, ptejte se přímo prodejce.

To už teď roste?

Rajčata v květnu? Zpozorněte a dejte přednost spíše sezonním produktům. Také se namísto zeleniny a ovoce perfektních a bezchybných tvarů s lesklým povrchem zaměřte na ty, které mají drobné nedostatky či různé tvary – to je totiž dobré znamení, že pocházejí z lokálních, často ekologických farem!

Nakupujte hlavou

Kvalitní potraviny, mnohdy právě bio, seženete kromě farem a farmářských trhů také v supermarketu. Na obalech se však můžete setkat s celou řadou značek kvality. Nenechte se okouzlit pocitem, že vše, co je prodáváno na trhu musí být nutně lepší než v supermarketu. Často tomu tak je, ale pravidlo to není. Proto nakupujte jen produkty, které se vám opravdu líbí. A ty, které nevypadají podle vašich představ, raději kupte jinde.

Do polosyta, a v rozumném množství

Zboží na trzích je čerstvé. Ale vydrží čerstvé několik dní v panelákové spíži? I zde je třeba přemýšlet, zda jste schopni nakoupené množství uchovat, včas zpracovat a zkonzumovat. Věřte, že je lepší čerstvé rajče ze samoobsluhy než pomalu hnijící plod zakoupený někdy předminulý týden na tržišti.